Miasto Umarłych

Kawa wypita w jednej z kawiarenek usytuowanej w grobowcu, niezapomniana chwila. 

 

 

 

   

 

 

zespół grobowy Emira Qurqumasa

Nekropolia w Kairze zajmuje jedną trzecią powierzchni miasta. Na terenie tego cmentarzyska mieszkają ludzie, znajdują się sklepy, piekarnie, kawiarnie, jest kilka lini autobusowych. Warto mieć przewodnika podczas zwiedzania tego miejsca.

od Kairu do Abu Simbel

El-Kab Nekhbet


Będąc 80 kilometrów od Luksoru zobaczyłem w szczerym polu ruiny świątyni, jeziorko święte oraz potężne mury z cegły mułowej, a dookoła żywego ducha. Chodząc pomiędzy kamieniami natknąłem się na jakieś szczątki naczyń glinianych. Podobno były to "śmieci z okresu rzymskiego". Podróżując po Egipcie zastanawiałem się ile jest jeszcze miejsc nieodkrytych lub nieopisanych przez współczesnych naukowców. 

Oaza Fajum

Niedaleko Kairu, 30km na południe od piramid w Gizie znajduje się Klasztor Archanioła Gabriela z VI wieku. Miejsce zrujnowane, zapomniane i opuszczone przez stulecia. W 1984 roku klasztor został objęty pracami archeologicznymi przez zespół polskich naukowców z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego. Obecnie przebywa tam zaledwie kilku mnichów koptyjskich. Oprócz budynków klasztornych warto zobaczyć zespół kilkudziesięciu eremów wykutych w pobliskich skałach. 

od Kairu do Abu Simbel

Luksor i Asuan


Trudno opisać wszystkie miejsca i opublikować wszystkie zdjęcia które zrobiłem podczas wyjazdu. Gdybym jeszcze raz miał pojechać do Egiptu to bez wahania odwiedziłbym Asuan. Nie tylko ze względu na zabytki, klimat i znakomite miejsce wypadowe ale także ze względu na doskonałą kawę po nubijsku :)

Chciałbym podziękować wszystkim polskim archeologom których spotkałem podczas mojej wyprawy, a przede wszystkim profesorowi Romualdowi Schildowi.


od Kairu do Abu Simbel

inne projekty

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.